Ohrievače a infražiariče

Špecializovaný obchod na predaj ohrievačov a infražiaričov pre stavbárov a domácnosti

Odvlhčovače – riešenie do vlhkých priestorov

Najčastejšie využitie odvlhčovačov je v stavebníctve a v interiéroch, kde dochádza k zvýšenej vlhkosti ako sú bazény a športové haly. Keďže vzduch nikdy nie je bez vlhkosti, svoje uplatnenie si odvlhčovače aj v domácnostiach. Pri každodennej činnosti v domácnosti dochádza k produkovaniu vlhkosti, ktorá môže spôsobovať problémy. Zrýchlenie výstavby rodinných domov a bytov v mnohých prípadoch spôsobuje zvýšenú vlhkosť bez dostatočného vysušenia a vyzretia budov. K väčšej náchylnosti na zvýšenú vlhkosť v domácnostiach a v garážach dochádza najmä v chladných a daždivých obdobiach. Odvlhčovače sú žiadané aj v krízových situáciách po povodniach.

 Zvýšená vlhkosť spôsobuje zdravotné problémy.

 

Aké sú hlavné znaky kedy by ste mali uvažovať nad použitím odvlhčovača?

 

  • ak vidíte v miestnosti plesne a huby, mokré fľaky na stenách
  • podmienky priaznivé pre mikroorganizmy
  • kovové povrchy sa stávajú neviditeľnými
  • nesprávne fungovanie elektronických zariadení
  • vznik korózie
  • výrazné poškodenie nábytku vlhkosťou
  • nepríjemné pocity v dôsledku vlhkého vnútorného prostredia.

 

Toto sú zvyčajné znaky, že je potrebné použitie odvlhčovačov, najmä ak bežné vetranie nie je postačujúce alebo možné. Mnohé domácnosti po výmene okien síce znižujú energetickú náročnosť na vykurovanie, ale pri nedostatočnom vetraní dochádza k zvýšeniu vlhkosti, ktorá nemá kam unikať. Nedochádza k výmene vzduchu a pri bežných činnostiach ako varenie, pranie, sušenie oblečenia alebo dýchanie sa zvyšuje vlhkosť v interiéroch.

 

Odvlhčovač pracuje na jednoduchom princípe. Na trhu sú dostupné odvlhčovače pre domácepriemyselné použitie. Odlišujú sa výkonom, vyhotovením a hmotnosťou. Odvlhčovače môžu byť kondenzačné alebo absorbčné.

 

Absorbčné odvlhčovače viažu vodu do absorbčného materiálu, ktorá následne tečie alebo kvapká do nádrže. Po vysušení absorbčného materiálu je možné odvlhčovač znovu použiť. Dokážu pracovať aj pri nízkych teplotách blízkych nula stupňov.

 

Kondenzačné odvlhčovače majú komplikovanejší spôsob zbavovania sa vlhkosti, a to tak, že vlhký vzduch sa cez kondenzátor prudko schladí a voda sa dostane do nádrže. Kondenzačné odvlhčovače sú účinnejšie, ale efektívne pracujú najmä v teplotách od 5 stupňov celzia.   

 

Kvalitné odvlhčovače vzduchu majú automatickú reguláciu vlhkosti, ktorá sa spustí pri nameraní vyššej vlhkosti vzduchu ako je považovaná a zastaví svoju prácu, keď dosiahne spodnú hranicu vlhkosti. Použitie odvlhčovačov dokáže udržiavať požadovanú vlhkosť v miestnostiach a zabraňuje tak vzniku plesní alebo dokážu nadmernú vlhkosť úplne odstrániť čím zvyšujú kvalitu vzduchu.

 

Ideálna vlhkosť vzduchu v obytných priestoroch je 38 až 45 %. Samozrejme závisí to od viacerých okolností ako je stav nehnuteľnosti, meteorologické podmienky, orientácia budovy, dispozícia, podklad a podobne. Vyššia vlhkosť ako 60 % spôsobuje ťazkosti a podporuje vznik húb, roztočov, alergické reakcie a astmu. Naopak nižšia vlhkosť vzduchu pod 40 % spôsobuje nárast baktérií, vírusov, dýchacie ťažkosti a problémy z pokožkou a očami.  

cart